Atak astmy

Inne tematy

Atak astmy występuje, gdy chory odczuwa silne emocje, bądź przez alergię lub zimnem. Skurcz oskrzeli powoduje wtedy duszności. Musimy pomóc pacjentowi poprzez ustawienie chorego w odpowiedniej pozycji, otworzyć okno. Musi wejść do pomieszczenia świeże powietrze, także rozpiąć ubranie uciskające. Podać szybko lek np. inhalator, w celu rozszerzenia oskrzeli. Co ważne, chory musi zawsze posiadać lek przy sobie. Jeśli w pomieszczeniu, mieszkaniu znajduje się kot, na którego uczulony jest astmatyk, należy wyprowadzić kota, czy inne zwierzę. Osoba chora gdy, jest uczulona na sierść tak należy postąpić.

Atak astmy

Musimy spokojnie podchodzić do sytuacji panując nad swoimi ruchami, aby chory nie wpadał w panikę. Należy obserwować chorego aż stan się poprawi, kiedy jednak nie poprawia się należy zadzwonić do lekarza. Chory na astmę może odczuwać ucisk w klatce, duszności podczas silnego zdenerwowania, po wysiłku, podczas zetknięcia się z zimnym powietrzem, jak i sierścią, gdy jest uczulony. W momencie ataku choremu na astmę przyspiesza się tętno, ma problemy z mówieniem, jego skóra jest blada, sinieją wargi oraz poci się.
Przy mocnym ataku astmy zwiększamy podawanie inhalatora, leków. Należy zwiększyć podawanie leków dwukrotnie. Kiedy atak się nie zmniejsza, pomimo zwiększenia dawki musimy zadzwonić po pogotowie, bądź lekarza i podłączyć chorego do respiratora, wtedy gdy jest zagrożenie życia.

Atak następujący w nocy oznacza, że choremu musimy zostawić przy łóżku, na stoliku inhalator, aby w razie ataku mógł wziąść lek. Kiedy okaże się, że lekarstwa nie ma w pobliżu, w zasięgu reki, szybko należy wezwać pogotowie ratunkowe. Chory nie może widzieć naszego lęku, zdenerwowania, paniki. To tylko pogorszy, a nie polepszy stanu zdrowia pacjenta. Zawsze otwierajmy okno, aby do pomieszczenia dostało się świeże powietrze. Brak możliwości podania leku, podczas ataku chorego może skończyć się zgonem, poprzez rozstrzenie oskrzeli i utrudnieniem przepływu powietrza. Duszność zmniejsza podanie leków rozkurczających jak inhalator. Rozszerzają one oskrzela, co powoduje zmniejszenie duszności. To jednak nie wystarczy. W stanie zapalnym oskrzeli potrzebny jest również lek, a dokładnie glikokortykosteroidy. Jeśli to, nie pomaga, należy wezwać pogotowie, podając następne dawki ihalatora. Pacjent przy ataku astmy, którego stan wymaga hospitalizacji dostaje leki doustne jaki dożylne.

Inne tematy
Dywan Dla Dziecka z Alergią: Pełny Przewodnik po Bezpiecznych Wyborach

Dywan w pokoju dziecka to nie tylko element dekoracyjny, ale także miejsce do zabawy i relaksu. Dla rodziców dzieci z alergią wybór odpowiedniego dywanu może być wyzwaniem. W tym artykule przyjrzymy się, jak znaleźć dywan idealny dla dziecka z alergią, zapewniający zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo. Wybór Materiału: Bezpieczeństwo na …

Inne tematy
Mononukleoza – czyli choroba pocałunków

MONONUKLEOZA – CZYM JEST “CHOROBA POCAŁUNKÓW”? Mononukleoza zakaźna, znana również jako “choroba pocałunków” to choroba wirusowa najczęściej spowodowana pierwotną infekcją wirusem Epsteina-Barr (EBV). Istotą choroby jest podlegający samoczynnemu zahamowaniu proces limfoproliferacyjny. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a okres wylęgania wynosi 30-50 dni. EBV może utrzymywać się w ślinie chorego do …

Inne tematy
Orzeźwiająca sałatka z pomidora i ogórków

Coraz więcej osób w okresie letnim nie ma pojęcia, jakie rzeczy przygotować do jedzenia. Nie powinniśmy zapominać o tym, że gdy za oknem są naprawdę wysokie temperatury, tak naprawdę nie chce nam się jeść. Jednak musimy dostarczać do naszego organizmu energię wraz z pożywieniem, zatem co można przygotować sobie w …